Tulokset 15.08.2017



A-rata naiset 6.4 km A-rata miehet 6.4 km B-rata naiset 4.8 km B-rata miehet 4.8 km C-rata naiset 2.2 km
C-rata miehet 2.2 km D-rata naiset 1.2 km D-rata miehet 1.2 km

A-rata naiset 6.4 km

  (Lähti: 13, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Satu Asikainen              KAju                51.52
   2. Johanna Yrjänheikki         LKS                 53.46     +1.54
   3. Marjo Bergman               Opet                56.34     +4.42
   4. Noora Rajamäki              LKS               1.00.40     +8.48
   5. Mervi Maijala               OH                1.03.04    +11.12
   6. Sirke Piirainen             Roi               1.03.06    +11.14
   7. Marita Väärälä              Lääkärit          1.04.52    +13.00
   8. Nea Pääkkönen               OH                1.06.14    +14.22
   9. Anniina Perä                JRP               1.09.30    +17.38
  10. Lumimaaria Ojala            OH                1.10.42    +18.50
  11. Tiina Auer                  Opeko             1.12.25    +20.33
  12. Mirka Oikkonen              Opet              1.18.32    +26.40
  13. Inka Mäenpää                OH                1.37.26    +45.34

A-rata naiset 6.4 km A-rata miehet 6.4 km B-rata naiset 4.8 km B-rata miehet 4.8 km C-rata naiset 2.2 km
C-rata miehet 2.2 km D-rata naiset 1.2 km D-rata miehet 1.2 km

A-rata miehet 6.4 km

  (Lähti: 50, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)

   1. Keijo Rintamo-Kenttälä                          39.33
   2. Joni Haataja                Opet                40.55     +1.22
   3. Sami-Petteri Juopperi       PePo                41.13     +1.40
   4. Mikko Rahkola               OH                  41.14     +1.41
   5. Jukka Mäkikyrö              OH                  42.34     +3.01
   6. Vesa-Pekka Jurvelin                             42.55     +3.22
   7. Ilkka Ruotsala              MHY                 44.21     +4.48
   8. Juha Rantala                RovVU               44.54     +5.21
   9. Harri Mäki                  MML                 45.46     +6.13
  10. Mika Rahkola                Lapin AMK           46.39     +7.06
  11. Heikki Karjalainen                              47.05     +7.32
  12. Vesa Asikainen              Kaju                47.22     +7.49
  13. Eetu Petrelius              OH                  48.15     +8.42
  14. Mikko Rapakko               RovVU               48.48     +9.15
  15. Jussi Rantala               OH                  49.35    +10.02
  16. Markus Isola                Muurolan kisaveikot     50.40    +11.07
  17. Mikko Rapo                  Rola                51.11    +11.38
  18. Mikko Pääkkönen             RPU                 51.45    +12.12
  19. Reino Kurkela               Ely                 52.53    +13.20
  20. Petri Keskitalo             OH                  54.20    +14.47
  21. Jukka Kaikkonen             RovVU               54.39    +15.06
  22. Esko Udd                                        54.42    +15.09
  23. Jukka Ruha                  RovVU               54.51    +15.18
  24. Juha Tuura                  RovVU               54.54    +15.21
  25. Mikko Alasuvanto            Kalajoen junkkarit     55.00    +15.27
  26. Jouko Tapio                                     55.14    +15.41
  27. Jani Toivanen               RovVU               55.19    +15.46
  28. Anssi Nieminen              RovVU               56.38    +17.05
  29. Esa Kunnari                 OH                  57.49    +18.16
  30. Esa Heikkinen               RPU                 57.55    +18.22
  31. Ari Tukala                                      57.56    +18.23
  32. Petteri Saario              Opet                58.39    +19.06
  33. Tuomas Oikarinen            OH                  59.10    +19.37
  34. Pasi Leinonen               Lapin Safarit       59.29    +19.56
  35. Tapani Jokelainen           RPU                 59.54    +20.21
  36. Markku Seurujärvi           Lapin Safarit     1.00.10    +20.37
  37. Severi Oikkonen             OH                1.00.54    +21.21
  38. Jari Määttä                 HIRven hiihtäjät   1.01.31    +21.58
  39. Ilkka Karsikas              Opet              1.01.40    +22.07
  40. Ville Airas                 Käpyjen noukkijat   1.01.58    +22.25
  41. Niko Hänninen                                 1.02.52    +23.19
  42. Teemu Härkönen                                1.05.42    +26.09
  43. Heikki Hirttiö              OH                1.08.49    +29.16
  44. Lauri Uutela                                  1.10.09    +30.36
  45. Heikki Kusmin               OH                1.10.37    +31.04
  46. Petri Kilpamäki                               1.10.59    +31.26
  47. Mikko Ahonen                Lapin vasara      1.14.42    +35.09
  48. Mikko Hyvärinen             S2000             1.23.58    +44.25
  49. Miika Muotka                OH                1.26.35    +47.02
  Hyl Antti Kuusama               LAPLSTO           Hylätty

A-rata naiset 6.4 km A-rata miehet 6.4 km B-rata naiset 4.8 km B-rata miehet 4.8 km C-rata naiset 2.2 km
C-rata miehet 2.2 km D-rata naiset 1.2 km D-rata miehet 1.2 km

B-rata naiset 4.8 km

  (Lähti: 65, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)

   1. Ruusu Tervaskanto           Seurakunta          37.22
   2. Anna Kurkela                Ely                 38.18       +56
   3. Elina Runtti                MML                 38.29     +1.07
   4. Annu Määttä                 OH                  39.01     +1.39
   5. Janna Kelahaara                                 39.51     +2.29
   6. Silja Lauri                 OH                  40.00     +2.38
   7. Teija Hyrkäs                LänRa               41.16     +3.54
   8. Aino Loimu                  Lääkärit metsässä     42.24     +5.02
   9. Poikolainen Heta            Intersport          42.26     +5.04
  10. Ulla Heikkilä                                   43.23     +6.01
  11. Iida Saraniemi              OH                  43.51     +6.29
  12. Emma-Leena Portimojärvi     OH                  44.14     +6.52
  13. Enni Petrelius              OH                  44.24     +7.02
  14. Auli Ahava                  MML                 45.11     +7.49
  15. Seija Laine                 Opet                45.59     +8.37
  16. Tanja Poutiainen-Rinne                          46.15     +8.53
  17. Erika Reijonen              OH                  46.47     +9.25
  18. Hanna Tormilainen                               46.50     +9.28
  19. Silja Saarenpää             OH                  46.54     +9.32
  20. Katri Airas                                     47.26    +10.04
  21. Katri Haataja               OH                  48.24    +11.02
  22. Pylväs Anna-Maija                               48.35    +11.13
  23. Sirpa Pitkämäki                                 48.46    +11.24
  24. Essi Inkeröinen             Opet                49.18    +11.56
  25. Lea Maalismaa                                   50.03    +12.41
  26. Katri Sarkola               Opet                50.44    +13.22
  27. Leena Lönström              LKS                 50.53    +13.31
  28. Aino Ervasti                KiimU               50.59    +13.37
  29. Pirjo Arkimaaa                                  51.02    +13.40
  30. Essi Peteri                 Opet                51.04    +13.42
  31. Sanna Kangas                                    51.21    +13.59
  32. Outi Liukkonen              LKS                 51.28    +14.06
  33. Elina Karanta               Lääkärit metsässä     51.31    +14.09
  34. Noora Palosaari             Opet                52.14    +14.52
  35. Maija Haase                 Opet                52.19    +14.57
  36. Karoliina Kuivala                               52.25    +15.03
  37. Marketta Juujärvi           OH                  52.51    +15.29
  38. Emma Hokkila                                    53.08    +15.46
  39. Leena Säily                 LKS                 54.17    +16.55
  40. Sanni-Lotta Aaltonen                            54.54    +17.32
  41. Satu Väihkönen              LKS                 55.05    +17.43
  42. Tuulia Miettinen                                55.14    +17.52
  43. Sari Lahtela                LKS                 56.49    +19.27
  44. Maarit Kaikkonen            Ely                 57.33    +20.11
  45. Metsämaria Ojala            OH                  58.35    +21.13
  46. Paula Muranen                                   58.53    +21.31
  47. Merija Timonen              Lapin yliopisto     59.21    +21.59
  48. Elina Lauri                 OH                1.00.26    +23.04
  49. Salla ja Leppänen Helena Jutila                  1.00.33    +23.11
  50. Sirpa Suominen              LKS               1.02.46    +25.24
  51. Tuula Haase                 OH                1.03.05    +25.43
  52. Eeva Tarsa                  Lapin veikot      1.05.44    +28.22
  53. Maria Gullsten                                1.05.46    +28.24
  54. Liisa Niemelä               OH                1.06.13    +28.51
  55. Heidi Bergman               LKS               1.07.19    +29.57
  56. Eeva Rossi                  LapYO             1.07.30    +30.08
  56. Pirkko Konu                 LKS               1.07.30    +30.08
  58. Iiris Yliräisänen                             1.10.19    +32.57
  59. Niina Konttaniemi           OH                1.10.33    +33.11
  60. Tuula Varis                 Opet              1.14.42    +37.20
  61. Jenni Yrjänheikki-Uutela                      1.25.13    +47.51
  62. Tiia Kiiski                                   1.31.41    +54.19
  63. Sanna Paananen                                1.37.36  +1.00.14
  64. Linda Yli-Kuivila                             1.50.28  +1.13.06
  Hyl Piia Juujärvi               OH                Hylätty

A-rata naiset 6.4 km A-rata miehet 6.4 km B-rata naiset 4.8 km B-rata miehet 4.8 km C-rata naiset 2.2 km
C-rata miehet 2.2 km D-rata naiset 1.2 km D-rata miehet 1.2 km

B-rata miehet 4.8 km

  (Lähti: 66, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)

   1. Juha Martikainen            Keuki               28.18
   2. Hannu Lauri                 OH                  29.49     +1.31
   3. Janne Niva                                      33.15     +4.57
   4. Erkki Ikäläinen             OH                  33.34     +5.16
   5. Jukka Tervakanto            Seurakunta          34.10     +5.52
   6. Ismo Virtanen               Opet                34.50     +6.32
   7. Ilkka Kotala                OH                  35.02     +6.44
   8. Janne Kämä                  MHY                 35.28     +7.10
   9. Toni Karjalainen            PPM                 35.43     +7.25
  10. Tuomo Poutiainen                                35.50     +7.32
  11. Kuutti Heikkilä                                 35.52     +7.34
  12. Veikko Maijala              Lapin AMK           36.36     +8.18
  13. Timo Juujärvi               OH                  36.46     +8.28
  14. Mauri Holopainen                                36.57     +8.39
  15. Oskari Heinikoski           JPR                 37.05     +8.47
  16. Urpo Välitalo               Lapin Safarit       38.20    +10.02
  17. Jukka Karhu                                     38.39    +10.21
  18. Jani Johanssen              Flatlight           39.04    +10.46
  19. Koutaniemi Mikko            Intersport          39.12    +10.54
  20. Risto Kuoksa                                    41.40    +13.22
  21. Marko Niska                 Lapin Safarit       41.52    +13.34
  22. Heikki Korppi               OH                  42.24    +14.06
  23. Vesa Pukema                 Haltik              42.28    +14.10
  24. Ari Petrelius               Opet                42.41    +14.23
  25. Heikki Autto                OH                  42.45    +14.27
  26. Kristian Väänänen           Ely                 43.21    +15.03
  27. Sakari Sääskilahti          RPU                 43.31    +15.13
  28. Tommi Poutiainen                                44.07    +15.49
  29. Erkki Koivukangas           KOkkolan suunnistajat     45.05    +16.47
  30. Mika Reijonen               OH                  45.38    +17.20
  31. Markku Ahola                Opet                45.48    +17.30
  32. Juhani Vanhatapio                               46.19    +18.01
  33. Tapio Nurmela                                   46.24    +18.06
  34. Juho Syväniemi                                  47.27    +19.09
  35. Yrjö Säkkinen               RovVU               47.56    +19.38
  36. Eero Marski                 MML                 47.59    +19.41
  37. Matti Säily                 LKS                 48.00    +19.42
  38. Kari Hartikainen                                48.01    +19.43
  39. Jukka Aula                  MHY                 48.02    +19.44
  40. Markku Palovaara            RPU                 48.58    +20.40
  41. Pekka Leppälä               Opet                49.15    +20.57
  42. Janne Latvala                                   49.39    +21.21
  43. Mika Sipola                 lKS                 50.14    +21.56
  44. Pasi Peteri                                     50.52    +22.34
  45. Tapani Takalo               LapYO               51.09    +22.51
  46. Antti Välikangas                                51.35    +23.17
  47. Jari Jokelainen             BRP                 52.36    +24.18
  48. Esa Kemiläinen              ISOMMUS             53.15    +24.57
  49. Juho Hiltunen               BRP                 53.23    +25.05
  50. Marko Määttä                BRP                 53.55    +25.37
  51. Lassi-Pekka Ollikainen                          53.56    +25.38
  52. Jouni Lähdesmäki                                54.28    +26.10
  53. Juha Lappeteläinen                              54.40    +26.22
  54. Timo Niskala                                    55.50    +27.32
  55. Janne Liimatta                                  56.32    +28.14
  56. Olli-Pekka Liimatta         LKS                 56.50    +28.32
  57. Timo Lakkala                                    57.49    +29.31
  58. Pentti Merkkiniemi          OH                  59.20    +31.02
  59. Heikki Makkonen             BRP                 59.54    +31.36
  60.                             LKS               1.07.30    +39.12
  61. Tapani Pesola                                 1.07.57    +39.39
  62. Veikko Keihäskoski                            1.10.21    +42.03
  63. Mika Raappana               Isomuksen Etsijät   1.18.22    +50.04
    - Paavo Holster               OH               Ei aikaa
  Hyl Matti Honkala               Lapin Yliopisto   Hylätty
  Hyl Jouni Kotiranta                               Hylätty

A-rata naiset 6.4 km A-rata miehet 6.4 km B-rata naiset 4.8 km B-rata miehet 4.8 km C-rata naiset 2.2 km
C-rata miehet 2.2 km D-rata naiset 1.2 km D-rata miehet 1.2 km

C-rata naiset 2.2 km

  (Lähti: 45, Keskeytti: 0, Hylätty: 3)

   1. Sissi Oikkonen              OH                  17.15
   2. Maaret Välitalo                                 17.34       +19
   3. Maria Holm                  LKS                 18.17     +1.02
   4. Johanna Inkeröinen          MML                 19.50     +2.35
   5. Tuija Hilli                 Ely                 20.58     +3.43
   6. Liisa Kurkela               Lääkärit metsässä     25.10     +7.55
   7. Salo Mira                                       25.20     +8.05
   8. Tarja Huhtala               Isommuksen etsijät     25.22     +8.07
   9. Leena Holster               OH                  25.35     +8.20
  10. Mirva Pääkkönen             LKS                 26.09     +8.54
  11. Kaisa Lakkala                                   27.20    +10.05
  12. Sinikka Seppänen                                27.22    +10.07
  13. Jonna Ruopsa                                    28.00    +10.45
  14. Anne Lindholm                                   28.27    +11.12
  15. Jenni Korteniemi            Seurakunta          28.50    +11.35
  16. Jonna Leppiaho                                  28.51    +11.36
  17. Marja Suopanki              Opet                29.16    +12.01
  18. Venla Virkkala              OH                  31.11    +13.56
  19. Nina Aspegren                                   32.15    +15.00
  20. Katri Illikainen            LKS                 33.19    +16.04
  21. Venla Portimojärvi          OH                  34.46    +17.31
  22. Lumi Raappana               OH                  37.49    +20.34
  23. Pirkko Sivonen                                  38.35    +21.20
  24. Ida-Maria Vasenius          RPU                 42.16    +25.01
  25. Lotta / Laura Karjalainen Taina                    43.26    +26.11
  26. Aino-Helena Hietala                             44.48    +27.33
  27. Lone-Marja Holopainen                           46.54    +29.39
  28. Eine Hiltunen                                   51.03    +33.48
  29. Piitu Tormilainen                               51.25    +34.10
  30. Unna Lönnström                                  52.52    +35.37
  31. Anne Bergman                S-2000              56.31    +39.16
  32. Marja-Leena Kauppinen       S-2000              56.32    +39.17
  33. Erja Juuruspolvi            opet                57.53    +40.38
  34. Veera ja Asta Jarva                             58.40    +41.25
  35. Marja-Leena Pitkäniemi      RHO               1.00.13    +42.58
  36. Laura Korhonen              RHO               1.00.17    +43.02
  37. Annamari Heikkilä                             1.07.32    +50.17
  38. Marika Lämsä                                  1.13.39    +56.24
  39. Sanna Partanen                                1.21.30  +1.04.15
    - Anne Barsk                  Roi trk          Ei aikaa
  Hyl Silja Jaakola                                 Hylätty
    - Riitta Merkkinen            AVI              Ei aikaa
    - Vierelä Teija               PRB              Ei aikaa
  Hyl Hanna Haurinen                                Hylätty
  Hyl Rosmariini Ojala            OH                Hylätty

A-rata naiset 6.4 km A-rata miehet 6.4 km B-rata naiset 4.8 km B-rata miehet 4.8 km C-rata naiset 2.2 km
C-rata miehet 2.2 km D-rata naiset 1.2 km D-rata miehet 1.2 km

C-rata miehet 2.2 km

  (Lähti: 27, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)

   1. Jaakko Jokela               RovVU               12.30
   2. Jani Toivanen               RovVU               13.06       +36
   3. Jukka Ruha                  RovVU               15.33     +3.03
   4. Eetu Pulju                  OH                  18.38     +6.08
   5. Kyösti Kämä                 MHY                 18.50     +6.20
   6. Joonas Isojärvi             OH                  19.00     +6.30
   7. Ari Aspegren                                    20.45     +8.15
   8. Aleksi Pirkonen             OH                  23.08    +10.38
   9. Tuomo Korteniemi            Seurakunta          24.18    +11.48
  10. Heikki Lauri                OH                  25.25    +12.55
  11. Martti Varis                OH                  25.41    +13.11
  12. Reino Ruotsalainen          OH                  26.29    +13.59
  13. Matti Seppänen                                  27.35    +15.05
  14. Juha Jaakola                SCST                28.29    +15.59
  15. Jyrki Niva                  Lapin safarit       29.25    +16.55
  16. Markku Rapakko                                  30.00    +17.30
  17. Väisänen Janne              BRP                 30.22    +17.52
  18. Kari Yliräisänen            Seurakunta          30.55    +18.25
  19. Jouko Kokkonen              OH                  32.54    +20.24
  20. Tuomo Nevala                Caverion            34.40    +22.10
  21. Veikko Kainulainen          OH                  38.37    +26.07
  22. Einari Herajärvi            Santa Claus Ski team     40.09    +27.39
  23. Konsta Muotka               OH                  42.11    +29.41
  24. Hannu Nisula                                    50.23    +37.53
  25. Sirkka Sauli                OH                  55.59    +43.29
  26. Pernu Hermanni              Kettuvartio       1.00.32    +48.02
  Hyl Arttu Maijala               OH                Hylätty

A-rata naiset 6.4 km A-rata miehet 6.4 km B-rata naiset 4.8 km B-rata miehet 4.8 km C-rata naiset 2.2 km
C-rata miehet 2.2 km D-rata naiset 1.2 km D-rata miehet 1.2 km

D-rata naiset 1.2 km

  (Lähti: 14, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Tormilainen Maiju           OPP                 15.06
   2. Milla Räsänen                                   15.51       +45
   3. Mira Palovaara              LKS                 16.58     +1.52
   4. Lilja Tervaskanto           Seurakunta          21.27     +6.21
   5. Heli ja Vili Haataja        Opet                24.13     +9.07
   6. Aada Konttaniemi                                24.45     +9.39
   7. Maiju ja Tiia Virtanen                          29.20    +14.14
   8. Essi Jarva                  Seurakunta          31.29    +16.23
   9. Sanni Latikka                                   35.37    +20.31
  10. Milja Virtala               OH                  38.47    +23.41
  11. Iris Blanco                                     43.49    +28.43
  12. Armi Vanhajääskö                              1.18.58  +1.03.52
  12. Jennifer Vainkari                             1.18.58  +1.03.52
  14. Aila Vanhajääskö                              1.19.03  +1.03.57

A-rata naiset 6.4 km A-rata miehet 6.4 km B-rata naiset 4.8 km B-rata miehet 4.8 km C-rata naiset 2.2 km
C-rata miehet 2.2 km D-rata naiset 1.2 km D-rata miehet 1.2 km

D-rata miehet 1.2 km

  (Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)

   1. Toivo Tervaskanto                               08.06
   2. Mika Pitkämäki                                  15.31     +7.25
   3. Niila Johanssen             OH                  17.40     +9.34
   4. Einari Herajärvi                                18.05     +9.59
   5. Erkka Petrelius             OH                  18.28    +10.22
   6. Pyry Peltola                                    19.18    +11.12
   7. Oiva Tervaskanto            Seurakunta          21.19    +13.13
   8. Elias Mäkitalo              OH                  32.33    +24.27
   9. Jimi Lainkari                                 1.18.26  +1.10.20
  Hyl Aapo Paloniemi              Rops              Hylätty