10-, 12- ja HS-ryhmät starttaavat

10-Ryhmä (kausi 2020-2021)
Ounasvaaran hiihtoseuran 10-ryhmä harjoittelee pääsääntöisesti kaksi kertaa viikossa. Harjoitukset alkavat 13.8.2020 jatkuen huhtikuuhun saakka. 10-ryhmä koostuu pääosin 10-sarjassa hiihtävistä lapsista. Seuran hiihtokouluryhmistä voi siirtyä eteenpäin 10-ryhmään vuonna 2011 ja 2012 syntyneet. 10-ryhmä ja vanhempien lasten 12-ryhmä harjoitelleet osittain yhdessä etenkin syksyn treeneissä.

Harjoittelu painottuu hiihtoliiton uuden linjauksen mukaisesti nopeus- ja voima ominaisuuksien kehittämiseen. Ennen lumia harjoitukset tehdään jalkaisin ulkona. Hiihtoharjoittelussa painotetaan tekniikkaharjoittelua ja mukana on paljon leikinomaisia kilpailuja. Useimmat ryhmän lapset osallistuvat ikäluokan kilpailuihin, mikä huomioidaan harjoituksissa. Harjoitukset pidetään pääsääntöisesti Ounasvaaran hiihtostadionilla.

Harjoituksen on torstaisin ja sunnuntaisin klo. 17:30 – 18:45. Harjoituksista ilmoitetaan ja niihin ilmoittaudutaan http://ohhiihto.nimenhuuto.com/

10-ryhmään tulee kaikkien ilmoittautua ja suorittaa kausimaksu Suomisportissa: https://seurat.suomisport.fi/invite/0e0814df-0262-4fdb-b24c-5445a6fd5c06

Ryhmän ohjaajina toimivat: Vesa-Pekka Jurvelin ja Pekka Kuoksa.

Lisätietoja: vesapekka.jurvelin[at]gmail.com

 

12-Ryhmä (kausi 2020-2021)
Kaudelle 2020-2021 olemme muodostaneet uuden harjoitusryhmän (12-ryhmän), koska hiihtoa harrastavia lapsia on runsaasti ja 10-ryhmä olisi muodostunut liian isoksi. Näin haluamme tarjota nuorille paremmat edellytykset kehittää lajitaitoja.

Ounasvaaran hiihtoseuran 12-ryhmä harjoittelee pääsääntöisesti kaksi kertaa viikossa. Harjoitukset alkavat 13.8.2020 jatkuen huhtikuuhun saakka. 12-ryhmä koostuu pääosin 12- sarjassa hiihtävistä lapsista.  12-ryhmä harjoittelee osittain yhdessä 10-ryhmän kanssa, etenkin syksyn treeneissä.

Harjoittelu painottuu hiihtoliiton uuden linjauksen mukaisesti nopeus- ja voima ominaisuuksien kehittämiseen. Ennen lumia harjoitukset tehdään jalkaisin ulkona. Hiihtoharjoittelussa painotetaan tekniikkaharjoittelua ja mukana on paljon leikinomaisia kilpailuja. Useimmat ryhmän lapset osallistuvat ikäluokan kilpailuihin, mikä huomioidaan harjoituksissa. Harjoitukset pidetään pääsääntöisesti Ounasvaaran hiihtostadionilla.

Harjoitukset on torstaisin ja sunnuntaisin klo. 17:30 – 18:45. Harjoituksista ilmoitetaan ja niihin ilmoittaudutaan http://ohhiihto.nimenhuuto.com/

12-ryhmään tulee kaikkien ilmoittautua ja suorittaa kausimaksu Suomisportissa: https://seurat.suomisport.fi/invite/812266df-97ea-4e86-8614-f02c2f33834a

12- ryhmän ohjaajina toimivat Joni Haataja haatajan.joni[at]gmail.com ja Jukka Tervaskanto

HS-ryhmä (kausi 2020-2021)
Kohderyhmä
Hopeasompaikäiset (13-16 -vuotiaat) kilpahiihtoa harrastavat nuoret, myös aktiiviset lajin harrastajat ilman kilpahiihtotaustaa ovat tervetulleita ryhmään. Ryhmään voidaan poikkeustapauksessa ottaa mukaan nuorempia ja vanhempia hiihtäjiä.

Toiminta
Ryhmällä on toimintaa lähes ympäri vuoden. Harjoittelun pääpaino on hiihdossa vaadittavien ominaisuuksien monipuolinen kehittäminen. Yhteisharjoitusten lisäksi ryhmäläisille tarjotaan mahdollisuutta leiritykseen. Osa ryhmien harjoituksista ja leireistä voi olla yhteisiä vanhempien hiihtäjiemme sekä 10-ryhmän kanssa. Ryhmien kilpailullisena tavoitteena ovat kansalliset arvokilpailut: HS-loppukilpailu ja KLL:n mestaruuskilpailut. Ryhmien hiihtäjien odotetaan olevan käytettävissä viestijoukkueissa.

Yhteisharjoitukset: 2 krt/vk, kesäkuusta huhtikuulle. Lisäksi seuran salivuoroa Nivavaaran koululla keskiviikkoisin klo 16.30-18.00 käytetään tarpeen mukaan.

HS ryhmään tulee kaikkien ilmoittautua ja suorittaa kausimaksu Suomisportissa: https://seurat.suomisport.fi/invite/d01b0476-a33c-4ee4-8946-d18fb8c03199

Harjoituksista ilmoitetaan ja niihin ilmoittaudutaan http://ohhiihto.nimenhuuto.com/

Ohjaajina toimivat: Tapio Nurmela tapio.nurmela[at]gmail.com, Ilkka Ruotsala ilkka.ruotsala[at]oh.fi ja Jussi Pirkonen jussi.pirkonen[at]gmail.com. Lisäksi käytetään ulkopuolista valmennustietämystä.